Akcelerator IDEA Global

Tytuł projektu:

Idea Global Akcelerator

Cel projektu:

Celem głównym Projektu jest realizacja Programu Akceleracji w dedykowanych ścieżkach, przez wybór najlepiej rokujących biznesowo Startupów, finalnie prowadząca do rozwoju Przedsięwzięć, uwzględniając nawiązanie relacji biznesowych, inwestorskich poprzez osiągniecie KM, a także monitorowanie i wsparcie procesu realizacji IPA.

Szczegółowo:

  • połączenie zaawansowanych technologii i potencjału biznesowego, rozwój produktu i budowy Startupu, wdrożenie technologii u OT lub pozyskanie VC, lub zaistnienie istotnych zdarzeń potwierdzających rozwój biznesowy Startupu optymalny z punktu widzenia charakteru ścieżki akceleracji oraz indywidualnych potrzeb i możliwości Startupu;
  • dopasowanie do indywidualnych, zbadanych potrzeb Startupu oraz OT/VC – poprzez wsparcie Akceleratora w celu osiągnięcia zaplanowanych wskaźników w IPA;
  • budowanie relacji partnerskich opartych na innowacjach otwartych pomiędzy Startupem – HugeTECH – Odbiorcami Technologii – Venture Capital, z zapewnieniem Startupom dostępu do partnerów biznesowych i inwestycyjnych.

Efekty i zadania projektu z podziałem na ścieżki akceleracji

Efektem projektu będzie akceleracja łącznie 60 startupów z Polski i zza granicy, z rozróżnieniem na 5 ścieżek zakładających osobne postanowienia i efekty, o których jest mowa poniżej. Projekt ma na celu wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw oraz tworzenie miejsc pracy w tym sektorze, w tym poprzez inwestycje produkcyjne. 

Akceleracja startupów z OT: 30 startupów

Akceleracja startupów z funduszem VC (inwestorska): 5 startupów

Akceleracja sector-agnostic: 13 startupów

Akceleracja „Go Global”: 8 startupów

Akceleracja „Poland Prize”: 4 startupów

W ramach projektu zaplanowano:

  1. Akcelerację branżową startupów z partnerem biznesowym lub publicznym (B2B/B2A) – OT, tj. zakładającą weryfikację co najmniej uzyskanie wyników walidacji przedmiotu rozwoju lub jego kluczowych elementów w środowisku zbliżonym do rzeczywistego, na podstawie których podejmowana jest decyzja o możliwości dalszej współpracy Odbiorcy (-ów) technologii ze startupem w oparciu o rozwijane rozwiązanie. Efekt działania ma na celu rozwój i walidację technologii, w warunkach rynkowych, przygotowanie startupu do współpracy organizacyjnej i kadrowej. TRL min 6.
  2. Akcelerację startupów z funduszem VC (inwestorska) – VC, zakładającą budowanie gotowości inwestycyjnej startupu celem pozyskania kapitału od Inwestora. Efekt działania ma na celu uzyskanie wyników biznesowych/ powiększenie liczby użytkowników/klientów/zabezp, technologii (patenty). TRL min 3.
  3. Akcelerację sector-agnostic – A, tj. akceleracja startupów bez udziału Partnera biznesowego, zakładająca rozwój startupu o odpowiednim potencjale rynkowym, którego produkt aktualnie nie stanowi przedmiotu ewentualnej współpracy z Odbiorcą Technologii lub Inwestorem w rozumieniu niniejszych kryteriów. Efekt działania ma na celu stworzenie technologii/ podniesienie kompetencji zespołu/ wprowadzenie ładu korporacyjnego. TRL min 3.
  4. Akcelerację „Go Global” – GG, polegającą na przygotowaniu startupu do ekspansji zagranicznej. Efekt działania ma na celu wejście na nowe rynki/ zwiększenie sprzedaży/marży/ dywersyfikację grup klientów/podniesienie umiejętności kadry/zwiększenie/profesjonalizację zespołu. TRL min 9.
  5. Akcelerację „Poland Prize” – PP, uwzględniającą komponent soft-landingu dla startupów spoza Polski, polegającą na wyszukiwaniu i sprowadzaniu do Polski talentów startupowych rozwijających innowacyjne produkty technologiczne, zainteresowanych założeniem i rozwinięciem działalności gospodarczej w Polsce. Efekt działania ma na celu wprowadzenie i ustabilizowanie działalności Startupu na rynku polskim/ dostosowanie produktu/usługi/wprowadzenie struktur biznesowych i prawnych w Polsce. TRL min 9.

Kwota maksymalna w ścieżce: „Sector Agnostic” nie może przekroczyć kwoty 200 000,00 zł. Kwota maksymalna w pozostałych ścieżkach tj.: Poland Prize, Go Global, OT i VC nie może przekroczyć kwoty 400 000,00 zł.

Grupa docelowa / Profil Startupu:

  1. Podmioty, wspierane w ramach Projektu powinny spełniać definicję Startupu na moment podpisania Umowy, tj.: 
    1. Mają zarejestrowaną działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do właściwego rejestru.
    2. Nie były notowane na giełdzie w okresie do 5 lat po rejestracji, nie dokonały jeszcze podziału zysków i nie zostały utworzone w wyniku połączenia.
    3. Nie są powiązane z Akceleratorem, Partnerem biznesowym, który będzie zaangażowany w realizację Projektu. 
    4. Prowadzą działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i zasady prowadzenia tej działalności nie naruszają postanowień Regulaminu i Umowy.
    5. Posiadają wyłączne prawa własności intelektualnej do zgłoszonego  w ramach Programu Akceleracyjnego innowacyjnego Przedsięwzięcia Startupu objętego Projektem oraz że są uprawnione do rozporządzania pełnią praw we własnym imieniu. 

Idea Global Akcelerator w liczbach:

  • Łącznie startupów w projekcie: 60
  • Rund naboru i akceleracji: 9
  • Ścieżek akceleracji: 5
  • Partnerów biznesowych – OT: 23
  • Partnerów inwestycyjnych – VC: 2
  • Partnerów zagranicznych: 9

 

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Całkowita wartość projektu: 16 677 188,00 PLN

Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich: 16 110 900,00 PLN

”Idea Global Akcelerator” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet FENG.02 Środowisko sprzyjające innowacjom, Działanie FENG.02.28 Startup Booster Poland – Smart UP. 

Skip to content